Felsefe Grubu Öğretmeni

felsefe-grubu-ogretmeniFELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalıştığı kamu veya özel eğitim kurumlarında öğrencilere felsefe, mantık, psikoloji ve sosyoloji alanında ders veren kişidir.

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ GÖREVİ

Milli Eğitim Bakanlığınca belirtilen öğretim programı mevzuatı doğrultusunda;

  • Ders vereceği öğrencilerin düzeyine uygun bir çalışma planı yapar.
  • Kendisine ayrılan ders saatlerinde planladığı çalışma doğrultusunda öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve becerilerini kazandırır.
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirerek başarılarını arttırıcı önlemler alır.
  • Alanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eder, ihtiyaçları saptar ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için önerilerde bulunur.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlar.
  • Sınıf öğretmeni olması halinde öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur.

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Felsefe grubu öğretmenleri kapalı ortam olan sınıflarda görev yaparlar ve görevlerini genellikle ayakta yürütürler. Çalışma ortamları bazı zamanlarda biraz tozlu ve gürültülü olabilmektedir.

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu eğitim programından mezun olan adaylar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise ve dengi okullarda, dershanelerde felsefe grubu öğretmeni olarak çalışabilmektedirler.

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Felsefe grubu öğretmenleri göreve başlamaları halinde 9. derecenin 1. kademesine göre maaş alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere verilen eğitim-öğretim tazminatından da faydalanırlar.

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan “Felsefe Grubu Öğretmenliği” bölümünü tercih ederek 5 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Ayrıca üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerine bağlı olan “Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji” bölümlerinden herhangi birini bitiren adaylar, YÖK ile MEB’in ortaklaşa yürüttüğü “Pedagojik Formasyon Sertifikası” eğitim programını başarıyla tamamlamaları halinde felsefe grubu öğretmenliği yapabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurum ve kuruluşlarında; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger