Başlangıç / A - Z İndex / F / Finans Uzmanı

Finans Uzmanı

finans-uzmaniFİNANS UZMANI

Kredi almak üzere bankalara veya finans firmalarına başvuran firmaları, mal, para, kaynak gibi ekonomik açıdan değerlendiren ve en uygun finansal desteğin sağlanması için firmaya danışmanlık yapan kişidir.

FİNANS UZMANI GÖREVİ

  • Kredi talebinde bulunan firmaların mali tablolarının analizini yapar.
  • En kârlı yatırımın hangi alanlarda yapılabileceğini belirler ve bu doğrultuda önerilerde bulunur.
  • Firmayı üretim yönünden ve aldığı krediyi geriye ödeyebilme açısından değerlendirir.
  • Firmanın finansal planlamasını yapar.

FİNANS UZMANI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Finans uzmanı genellikle görevini büro ortamında yürütür. Çalışırken yoğun şekilde düşünme, araştırma gibi zihinsel faaliyetlerde bulunur. Finans uzmanları firma sahipleri, üst düzey yöneticiler, müdürler, banka çalışanları ve müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler.

FİNANS UZMANI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Finans uzmanları; özel finans kurumlarında, sermaye piyasası kurulunda, danışmanlık şirketlerinde, bankalarda ve firmaların yatırım veya finans bölümünde çalışırlar.

Ülkemizdeki ekonomik büyümeye oranla ve özel şirketlerin kurulmasının günden güne artışıyla bu alanda yetişmiş tecrübeli, bilgi sahibi finansçılara her zaman ihtiyaç olacaktır.

FİNANS UZMANI NE KADAR KAZANIR

Finans uzmanları ilk işe başladıkları anda günümüz asgari ücretin 4 veya 5 katı arasında bir ücret alırlar. Uzman olarak çalışanlar ise günümüz asgari ücretin 6 veya 8 katı arasında bir maaş alırlar.

FİNANS UZMANI NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin “Bankacılık ve Finans” bölümünü tercih ederek 4 yıllık, hazırlık programı olan üniversiteler de ise 5 yıl bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçeriği beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Fotoğrafçı

FOTOĞRAFÇI Fotoğraf makinesi ile nesnelerin görüntüsünü filme alan ve görüntülerin karta basımını gerçekleştiren kişidir. FOTOĞRAFÇI …

Yorumunuz bizim için değerli

Yorumlarınızı önemsiyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger
Yazar: MeslekiRehber