Metal İşleri Teknisyeni

metal-isleri-teknisyeniMETAL İŞLERİ TEKNİSYENİ

Üretim için kullanılacak olan metalleri sıcak ve soğuk olarak şekillendirerek işleyen, çeşitli kaynak ve birleştirme teknikleri kullanarak birleştiren, boyayan ve metallere renk veren kişidir.

METAL İŞLERİ TEKNİSYENİ GÖREVİ

  • Yapılacak olan işin taslağını çizer veya çizilmiş olan taslağı okur.
  • Birleştireceği parçaları önceden belirler.
  • Kullanılacak olan metalleri taslağa uygun olarak makineler yardımı ile keser.
  • Taslağa göre hazırlamış olduğu parçaları birleştirir ve kaynak, lehimle, vidalama gibi yöntemlerle birleştirilmiş noktaları sabitleştirir.
  • Dövme, bükme gibi işlemler uygulayarak metallere şekil verir.
  • Metallere boyama ve renklendirme işlemlerini uygular.
  • Yapılan işlerin maliyetini ve satışını hesaplar.
  • Kullandığı makinelerin periyodik bakımını yapar.

METAL İŞLERİ TEKNİSYENİ ORTAMI VE KOŞULLARI

Metal İşleri Teknisyeni, genel olarak fabrika ve atölyelerde çalışır. Çalışma ortamları gürültülü, kokulu ve kesim esnasında makinelerin çıkarmış olduğu dumanla kaplıdır. Bu işte çalışanlar, mühendisler, işveren, usta ve müşterileri ile iletişim halinde olurlar.

METAL İŞLERİ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Metal teknisyenleri, kamu ve özel sektörde metal dalıyla ilgilenen otomotiv, çelik eşya üretimi, makine üretimi gibi birçok dalda çalışma imkânına sahiptir. Bu yüzden metal teknisyenlerinin iş bulma olanağı bir hayli fazladır. Ayrıca kanunlarda belirtilen şartları yerine getiren teknisyenler kendi iş yerlerini de açabilirler.

METAL İŞLERİ TEKNİSYENİ NE KADAR KAZANIR

Değişik firma ve iş kollarında çalışan teknisyenler asgari ücretten az olmamak şartı ile maaş alırlar. Alanında kendini geliştirmiş, uzman ve tecrübe sahibi teknisyenler biraz daha fazla ücret kazanabilirler.

METAL İŞLERİ TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR

Metal işleri teknisyeni olmak isteyen adaylar endüstri meslek liselerinde 4 yıllık bir eğitim sonrasında işe başlayabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ Ticaret yapan gemilerin verimli bir şekilde işletilmesi için limanların yönetimi alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger