Fizyoterapist

fizyoterapistFİZYOTERAPİST

Fizyoterapist; hastalık, kaza sonucu yaralanma, doğuştan gelen özür sonucu oluşan hareket bozuklukları vb. gibi durumlardan yakınan hastalara, hekim tanısına uygun bir fizik tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir.

FİZYOTERAPİST GÖREVLERİ

Sırt ve boyun kireçlenmesi yaşayan hastaların vücutlarındaki ağrı bölgelerine ısı uygulayarak sertlikleri yumuşatmaya çalışır. Sürekli akım cihazlarını kullanarak felçli hastaların sinirlerinin gevşemesini sağlar. Felçli hastaları uygulanan program çerçevesinde onları sıcak suya yatırır ve hareket yetkisi azalmış olan kısımlarına çeşitli egzersizler yaptırarak bölgenin uyarılmasını sağlar. İşlev yetersizliğinden dolayı görevini yerine getiremeyen organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların(protez vb.) kullanımını hastaya öğretir.

FİZYOTERAPİST ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Fizyoterapistler rehabilatasyon merkezleri ve hastanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamları son derece temiz ve sessizdir. Görev sırasında genellikle ayakta olurlar ve çeşitli ekipmanlar yardımı ile görevlerini yerine getirirler. Fizyoterapistler görev sırasında hastalar, doktarlar ve diğer meslektaşlarıyla sürekli iletişim halindedirler.

FİZYOTERAPİST ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Fizyoterapistler; Devlet Hastaneleri, Özel Rehabilatasyon ve Araştırma Merkezleri, Kaplıca Merkezleri, Spor Klüpleri, Huzur Evleri gibi birçok alanda çalışma imkânına sahiptirler.

FİZYOTERAPİST NE KADAR KAZANIR

Herhangi bir kamu kuruluşunda görev alan fizyoterapistler 657 sayılı “Devlet Memurları Kanunu Sağlık Hizmetleri Sınıfı”nda öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre aylık ücret alırlar. Özel sektörde çalışmak isteyen fizyoterapistlerin alacağı ücret ise çalışacağı kurum ile yapmış olduğu anlaşmaya göre belirlenir.

FİZYOTERAPİST NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelere bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesinin “Fizyoterapist” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi aldıktan sonra iş hayatına atılabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger