Kaymakam

kaymakamlikKAYMAKAM

İlçedeki en yetkili kişi ve ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan kamu görevlisidir. Devlet tarafından kolluk yerinin idaresi için atanırlar.

KAYMAKAM GÖREVİ

Bağlı olduğu ilin yöneticisi olan vali denetiminde görevlerini yerine getirir. Görevleri; valinin emirlerinin ve ilçedeki yasaların uygulanması, çeşitli kamu kuruluşlarının çalışmaları arasında eşgüdümün sağlanmasını sağlar. Ayrıca halkın şikâyet ve isteklerini dinleyerek bunların kısa sürede gerçekleştirilmesi için gerekli talimatları yetkili birimlere verir. Törenlere başkanlık eder, resmi ziyaretlerde bulunur ve ilçesine gelen resmi yetkilileri makamında ağırlar.

KAYMAKAM ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İç İşleri Bakanlığına bağlı olan kaymakamlık binasında görev yapar. Çalışma saatleri resmi kurumlardaki diğer personellerle aynıdır. Kaymakam çalışırken vatandaşlar, memurlar, üst düzey amirleri ve askeri yöneticiler ile sürekli iletişim halindedir. Şehir dışında ziyaretler gerçekleştirmesinden dolayı zaman zaman seyahat edebilir. Kaymakam mevcut yönetmeliklere göre 2 ila 5 yıl içinde hizmet verdiği ilçeden başka bir ilçeye atanır.

KAYMAKAM ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kaymakamlar sadece İç İşleri Bakanlığına bağlı olarak ilçelerde görev alırlar.

KAYMAKAM NE KADAR KAZANIR

Göreve yeni başlayan bir kaymakam atandığı kadro ve dereceye göre bir maaş alır. Bu rakam asgari ücretin yaklaşık 4 katıdır. Ancak bu rakama özel hizmet tazminatı, iş güçlüğü zammı ve temsil giderleri altında rakamlarda eklenerek yüksek bir ücrete ulaşılır.

KAYMAKAM NASIL OLUNUR

Kaymakam olmak isteyen adaylar üniversite sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme bölümlerinden herhangi birini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Bu eğitimden sonra ÖSYM tarafından İç İşleri Bakanlığı’nın Kaymakamlık sınavına girerler. Bu sınavda da en az 70 puan almaları gerekir.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Otobüs Şoförü (Kaptan)

OTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN) Ülke içinde veya dışında otobüs vasıtasıyla seyahat etmek isteyen insanları, rahat ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger