Başlangıç / Sektörel İndex / Çevre / Tapu Kadastro Teknikeri

Tapu Kadastro Teknikeri

tapu-kadastro-teknikeriTAPU KADASTRO TEKNİKERİ

Taşınmaz mülklerin (ev, bahçe, tarla, fabrika) yerlerini belirten haritaları çıkaran, bu haritaların tapu işlerine kaydedilmesi konusunda harita teknisyenliği ve harita mühendisliği arasında görev yapan kişilerdir.

TAPU KADASTRO TEKNİKERİ GÖREVLERİ

  • Bilirkişi olarak mahkemelerde bulunurlar.
  • Yerleşim merkezlerinde, tarım ve orman arazilerinde bireylere ya da kurumlara ait taşınmaz mülklerin alanını ölçer, bu alanların sınırlarını belirler ve haritasını yaparak sahiplerinin üzerine tapı kaydını sağlar.
  • Kamuya ait mülkleri ölçer ve bu mülkleri için kamulaştırılması uygun olan yapıları belirler.
  • Arazi haritasını aldığı eğitimler doğrultusunda çizer. Aldığı ölçümleri belli oranda küçültür, ölçeklerini belirler ve uygulama projesine ekler.

TAPU KADASTRO TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE İŞ OLANAKLARI

Özel mühendislik şirketlerinde ya da resmi kuruluşlarda görev alabilirler. Görevlerin bir kısmını masa başında bir kısmını ise arazide çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek yapmaktadır. Genelde açık havada çalışmalarını yürütmektedir. İş esnasında birinci derecede ölçme sunuşlarıyla ilgilidir ve sürekli harita mühendisleri ve teknisyenlerle iletişim halindedir.

TAPU KADASTRO TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI İŞ BULMA OLANAKLARI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatında, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Turizm Bakanlığı, Devlet Su İşleri, İller Bankası, Bayındırlık ve İskan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü ve belediyeler gibi kamu kuruluşlarında mesleğiyle ilgili görevler alabilir bu meslek mezunları. Ülkemizde nüfusun sürekli artış göstermesiyle birlikte önümüzdeki süreçlerde mesleğe ihtiyaç daha da artacağı belirtilmektedir.

TAPU KADASTRO TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Eğitim hayatında kendi çabalarıyla staj yaparak paralar kazanabilir. Eğitim hayatı boyunca Kredi Yurtlar Kurumu başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan Burs – Kredi alabilir. Devlet memuru olarak görev aldıklarında 10.derecenin 1. Kademesinden göreve başlarlar. Özel şirkette çalışanların ücretleri ise değişiklik göstermektedir.

TAPU KADASTRO TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Meslek liselerinde Harita ve Kadastro, Tapu Kadastro bölümlerinden mezun olan öğrenciler “Tapu Kadastro” ön lisans bölümlerine sınavsız olarak giriş yapabilirler. Meslek lisesi mezunu olmayanlar ise üniversite sınavına girip EA-1 alanından yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçeriği beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Antep Fıstığı Teknikeri

ANTEP FISTIĞI TEKNİKERİ Antep fıstığının yetiştirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı olan, tarımsal üretimi arttırma, yetiştiricilik, işleme …

Yorumunuz bizim için değerli

Yorumlarınızı önemsiyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger
Yazar: MeslekiRehber