Giyim / Hazır Giyim / Moda Tasarımı Öğretmeni

giyim-hazir-giyimGİYİM/HAZIR GİYİM/MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştığı kurum ve kuruluşlarda, öğrencilere ya da yetişkinlere giyim, hazır giyim ve moda tasarımı hakkında bilgi veren kişidir.

GİYİM/HAZIR GİYİM/MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ GÖREVİ

  • Ders vereceği öğrencilerin düzeyine uygun bir çalışma planı yapar.
  • Kendisine ayrılan ders saatlerinde planladığı çalışma doğrultusunda öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve becerilerini kazandırır.
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirerek başarılarını arttırıcı önlemler alır.
  • Alanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eder, ihtiyaçları saptar ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için önerilerde bulunur.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlar.
  • Sınıf öğretmeni olması halinde öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur.

GİYİM/HAZIR GİYİM/MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Giyim/Hazır giyim öğretmeni sınıf, atölye ve işletmelerde görev yapar. Çalışma ortamı biraz gürültülü olup toz, lif ve elyaf parçaları bulunur. Bu yüzden alerjisi veya astımı bulunan kişiler bu mesleği tercih ederken bu durumu göz önünde bulundurmalıdır. Çalışmalarını genellikle ayakta yürütürler.

GİYİM/HAZIR GİYİM/MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Giyim/ Hazır giyim öğretmenlerinin büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liseleri, pratik kız sanat okulu ve halk eğitim merkezlerinde eğitim verirler.

GİYİM/HAZIR GİYİM/MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Göreve başlayan öğretmenler 9. derecenin 1. kademesine göre ücret alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatından da faydalanırlar.

GİYİM/HAZIR GİYİM/MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği, Moda Tasarımı Öğretmenliği” bölümlerinden herhangi birini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deri Aksesuarları Teknisyeni

DERİ AKSESUARLARI TEKNİSYENİ İşlenmiş deriden, modaya uygun olarak deri çanta, cüzdan, kemer vb. aksesuarlar üretmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger