Hemşire

hemsireHEMŞİRE

Hastaları hastalıklardan korunma konusunda bilgilendiren ve hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını takip eden ve denetleyen kişidir.

HEMŞİRE GÖREVİ

Hasta kabulünü gerçekleştirir ve hastayı muayeneye hazırlar. Hastanın solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme vb. durumlarda özen gerektiren aşamaları gerçekleştirerek hastaya yardımcı olmaya çalışır. Doktor tarafından belirlenen tedaviyi hastaya uygulayarak bunun takip ve denetimini yapıp daha sonra bu bilgileri rapor olarak doktora sunar. Hastaya ilaç verme, iğne yapma, serum takma, tansiyon ölçme ve pansuman yapma gibi tıbbi işlemleri yapar.

HEMŞİRE ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hemşireler resmi ve özel hastanelerde çalışabildikleri gibi dispanser veya sağlık ocaklarında da görev yapabilirler. Hijyenik ve kapalı ortamlarda çalışırlar. Hemşireler çalışma arkadaşları ve doktorlarla iç içe olduğu kadar, hasta yakınlarıyla da iletişim halinde olurlar. Hemşireler çalıştıkları kurumun belirlediği takvime göre haftada en az 1 kere nöbete kalabilmektedirler. Bunun için gece çalışmak istemeyenlerin bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekir.

HEMŞİRE ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hemşireler üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, dispanserlerde ve kreşlerde çalışabilirler. Hemşire mesleğini seçenlerin iş bulma konusunda hiçbir sıkıntısı olmaz çünkü kendileri sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan meslek elemanlarıdır.

HEMŞİRE NE KADAR KAZANIR

Hemşireler kamu sektöründe çalışmaları halinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde 10’uncu derecenin 2’inci kademesinden maaş alırlar. Özel sektörde çalışan hemşireler ise çalıştıkları kurumun belirlediği ücret çerçevesinde maaş alırlar. Ameliyathane hemşireleri maaşlarından ayrı ekstra ücret alabilmektedirler.

HEMŞİRE NASIL OLUNUR

Hemşire olmak isteyen adaylar, üniversite sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra Üniversitelerin “Sağlık Bilimleri Fakültesi” nde 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger