İç Mimar

Ic_MimarlikİÇ MİMAR

Ev, büro, sinema vb. mekânları veya çevreyi müşterilerinin isteklerini ve ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak sanatsal biçimde tasarlayan, düzenleyen ve uygulayan kişidir.

İÇ MİMAR GÖREVİ

Düzenlenecek olan mekân veya çevreyi müşterinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda belirler. Mekânda uygulanması gereken değişiklikleri ve eşyaları tasarlar. Tasarımının krokisini çizerek bir şablon oluşturur. Kullanılacak olan malzemenin ve eşyaların fiyatını hesaplayarak ve müşterinin isteklerini göz önünde bulundurarak estetik açıdan değer taşıyan bir mekân oluşturur.

İÇ MİMAR ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İç mimar çalışmayı başlangıçta ofisinde veya bürosunda yürütür. Tasarım çizimi ve kroki işlemleri bittikten sonra işin gerçekleştiği mekânda ve atölyelerde bulunur. Çalıştığı ortam iklime göre sıcak ve soğuk olabilir. İç mimar çalışırken elektrikçi, tesisatçı, seramikçi, mobilyacı vb. iş gruplarına mensup birçok kişiyle ve müşterisiyle sık sık iletişim halinde bulunur.

İÇ MİMAR ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İç mimarlar özel sektörde çalışabilecekleri gibi Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, belediyeler gibi kamu kuruluşlarında da görev alabilirler. Ayrıca kendilerine ait bir işyeri açabilme imkânına da sahiptirler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iç mimari ve dekorasyonda hızla gelişmektedir. Bu nedenler her zaman yetenekli ve özgün işler yapabilen iç mimarlara ihtiyaç olacaktır.

İÇ MİMAR NE KADAR KAZANIR

İç mimarlar kendi niteliklerine göre çalıştıkları kurum tarafından belirlenen ücretleri almaktadırlar. Yetenekli olan ve özgün tasarımlar üretebilen iç mimarlar günümüzde asgari ücretin 4-6 katına kadar ücret alabilirler.

İÇ MİMAR NASIL OLUNUR

İç mimar olmak isteyen adaylar üniversite sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin Mimarlık Fakültesi’ne tercihte bulunabilirler. Eğitim süresi yabancı dil eğitim yapan üniversitelerde 5 yıl diğer üniversitelerde ise 4 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger