Gıda Mühendisi

gida-muhendisiGIDA MÜHENDİSİ

Gıda Mühendisi; edindiği bilimsel ve mühendislik bilgileri yardımıyla gıda hammaddelerinin besin değerini kaybetmeden güvenilir bir şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi ve depolanmasını sağlayarak bu uygulamayı yürüten kişidir.

GIDA MÜHENDİSİ GÖREVİ

Gıda mühendisi gıdaların işlenmesi, muhafazası ve yeni ürünler oluşturma konusunda araştırma yapar. Üretim esnasında ortaya çıkabilecek olan sorunları giderir ve işlemlerin aksamadan devam etmesini sağlar. En az maliyetle en kaliteli ürünü üretmeyi amaçlar. Üretim esnasında her aşamayı kontrol eder ve ürünün kalite kontrolünü gerçekleştirir.

GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Fabrika, atölye, depo vb. alanlarda yani gıdanın olduğu yerlerde çalışarak gıda kontrol işlemini yaparlar. Çalışma ortamları sessiz ve sakindir. Ancak ürünün üretimi esnasındaki çalışmalarında gürültülü, tozlu, kokulu bir ortamda bulunabilirler. Gıda Mühendislerinin çalışma esnasında diğer çalışanlar ile de sürekli iletişim esnasında bulunması gerekir.

GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Gıda Mühendisleri Kamu alanında; Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü(TSE) ve belediyelerde çalışma imkânına sahiptirler. Özel sektörde çalışmak isteyenler ise gıda üretimi yapan işletmelerde, proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım, danışman ve kalite kontrol uzmanı gibi pek çok alanda çalışabilirler.

GIDA MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kuruluşlarında çalışanlar en az asgari ücretin 3 katı  civarı maaş almaktadırlar. Özel sektörde çalışanlar ise çalıştıkları iş ve gösterdikleri yüksek performansa göre oldukça yüksek bir ücret kazanabilme imkânına sahiptirler.

GIDA MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Gıda Mühendisi olmak isteyen adaylar üniversite sınavına girdikten sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda bulunan Mühendislik Fakültelerine bağlı olan “Gıda Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitim alırlar. 

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Grafik Tasarımcısı

GRAFİK TASARIMCISI İletilmek istenen bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla afiş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger