Jeodezi Ve Fotogrametri Mühendisi

jeodozi-ve-fotogrametri-muhendisiJEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ

Arazilerin konum, engebe, yükselti ve buna benzer yönlerden durumunu havadan çekilen fotoğraflar yardımıyla belirleyen ve elde edilen verileri haritadaki şemada çizgiler halinde gösteren kişidir.

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ GÖREVİ

  • Proje hizmetleri kapsamında büyük ölçekli haritalar oluşturmak.
  • Haritaların hazırlanması, araziye ilişkin projelerin ve etüt çalışmalarının yapılmasını gerçekleştirir.
  • Yeryüzünde kontrol nokta ağları oluşturarak jeodezik ölçümler yapar.
  • Arazi üzerinde ekipler halinde yapılan çalışmalar ve jeodezik ölçümleri bilgisayar ortamında milimetrik düzeyde hesaplar.
  • Koordinat ve detay bilgileri belirlenen alan ile ilgili belli ölçeklerde harita çizimleri gerçekleştirir.

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Mühendisler; yeraltı, büro ortamı, arazi ve açık hava gibi pek çok alanda çalışmalarını yürütürler. Çalışma esnasında topograflar, jeofizim, çevre ve petrol mühendisleri ile iletişim halindedirler. Görevleri gereği sık sık seyahat etmeleri gerekebilir.

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mühendisler; kadastro, şehir imar planları, yol yapımı elektrik ve etüt, jeolojik ve arkeolojik araştırmalar, doğal afetlerden korunma gibi alanlarda çalışırlar. Tapu Kadostro Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü çalıştıkları kamu kurumlarıdır.

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri kamu kurum ve kuruluşlarında göreve başlamaları halinde 8. derecenin 1. kademesine göre maaş alırlar. Özel sektörde kazandıkları ücret yaptıkları projelere göre değişiklik göstermektedir.

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı olan “Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Alt Yapı Teknisyeni

ALT YAPI TEKNİSYENİ Bina, baraj, köprü, yol, kanalizasyon vb. yapıların sağlam temellerle oluşturulması için, inşaat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger