Astronom

astronomASTRONOM

Yeryüzünde bulunan güneş sistemi, yıldız kümeleri, galaksiler, samanyolu gibi kütlelerin oluşumunu, hareketlerini, fiziksel durumunu, kimyasal bileşimini, diğer maddeler ve ışınımla olan etkileşimlerini inceleyen kişidir.

ASTRONOM GÖREVİ

  • Optik veya radyo teleskopuna yerleştirilen kamera, radyometre, spektrometre, fotometre, mikrometre gibi araçlar ile galaksilerin, yıldızların, güneş gezegenlerinin, uyduların ve gökle ilgili diğer olguların, boyutlarını, şekillerini, parlaklıklarını ve hareketlerini gözetler.
  • Ay ve güneşin dünyaya göre konumlarını gösteren zaman tablolarını matematiksel olarak hesaplar.
  • Gök cisimlerinin hareketlerini teorik olarak inceler.
  • Güneş ve galakside meydana gelen değişiklikleri dürbünlü fotoğraf makinesi ile resimler.
  • Astrografi aracı yardımıyla güneşteki lekeleri disk üzerine işaretler, lekelerin enlem ve boylamlarını ölçerek gruplandırır.
  • Elde ettiği veri ya da gözlem sonuçlarını bilgisayara yükler, çıkan sonuçları merkeze gönderir.

ASTRONOM ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Astronomlar gözlemevlerinde veya gözlemci üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışırlar. Çalışma ortamları sessiz ve düzenlidir. Bazı özel durumlarda gözlem yapmak için gece nöbet tutabilirler.

ASTRONOM ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları astronomi bölümü bulunan fakültelerde araştırma görevlisi olarak veya gözlemevlerinde astronom olarak görev yapabilirler. Bu bölümde eğitim görenlerin kendi alanlarında çalışabilme olasılığı oldukça düşüktür.

ASTRONOM NE KADAR KAZANIR

Üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan astronomlar Üniversite Kanununda belirtilen oran doğrultusunda ücret kazanırlar.

ASTRONOM NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin “Astronomi ve Uzay Bilimleri” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

At Antrenörü

AT ANTRENÖRÜ Atın beslenmesi, idmanı, bakımı, hijyeni ve resmi kayıtlarından sorumlu olan, ata yarış eğitimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger