Arkeolog

arkeologARKEOLOG

İnsanoğlunun dünya üzerinde görülmesinden Ortaçağa kadar geçen süre içerisinde, insana ilişkin her türlü kanıtı ve buluntuyu, arkeolojik kazı teknikleri ile ortaya çıkaran, değerlendiren ve koruyan kişidir.

ARKEOLOG GÖREVİ

  • Eski dönemlerden günümüze kadar ulaşmış toprak veya su altındaki eserleri gün yüzüne çıkarmak için kazılar yapar.
  • Kazılardan sonra elde ettiği eserleri titiz bir şekilde temizler.
  • Parçalanmış eserlerin yapıştırılması, bakımı ve onarımı için gerekli çalışmaları yapar.
  • Kazılardan çıkardığı eserlerin kaydını tutar ve korunmasını sağlar.
  • Çevredeki antik kentlerin belirli aralıklarla denetimini yapar.
  • Müzede görev yapması halinde koleksiyoncuların denetimini yapar.

ARKEOLOG ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Arkeologlar bulundukları göreve göre değişik ortamlarda çalışabilirler. Araştırma yapan arkeologlar çalışmalarını açık havada yürütürler ve çalışma ortamları tozlu, sıcak ve soğuk olabilmektedir. Müzelerde çalışan arkeologlar ise çalışmalarını kapalı ortamlarda yaparlar. Çalışma ortamları temiz ve sesizdir. Arkeologlar çalışmaları sırasında tarihçiler, heykeltıraşlar, teknik ressamlar, mimarlar, fotoğrafçılar ve epigraflar ile iletişim halinde olurlar.

ARKEOLOG ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Arkeologlar; üniversitelerde öğretim görevlisi veya araştırmacı olarak çalışabildikleri gibi Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müzelerde, özel müzelerde, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurumlarında çalışabilirler.

ARKEOLOG NE KADAR KAZANIR

Eğitim sonrası göreve başlayan arkeologlar, teknik hizmetler sınıfında göreve başlamaları halinde asgari ücretin 3-3,5 katı civarında maaş alabilirler. Müzelerde çalışan arkeologlar ise daha fazla ücret kazanabilirler.

ARKEOLOG NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerine bağlı olan “Arkeoloji” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Asansör Kurucusu ve Bakımcısı

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI Apartman, hastane, işyeri, fabrika gibi çok katlı binalarda insan, hasta veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger