Matematik Öğretmeni

maatematik-ogretmeniMATEMATİK ÖĞRETMENİ

Çalıştığı kurum ve kuruluşlarda öğrencilere matematik ile ilgili eğitim veren kişidir.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ GÖREVİ

  • Ders vereceği öğrencilerin düzeyine uygun bir çalışma planı yapar.
  • Kendisine ayrılan ders saatlerinde planladığı çalışma doğrultusunda öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve becerilerini kazandırır.
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirerek başarılarını arttırıcı önlemler alır.
  • Alanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eder, ihtiyaçları saptar ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için önerilerde bulunur.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlar.
  • Sınıf öğretmeni olması halinde öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Matematik öğretmenleri sınıfta görev yaparlar. Çalıştıkları ortam biraz tozlu ve gürültülü olabilmektedir.  Görevlerini genellikle ayakta yürütürler.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek ile ilgili eğitimini tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda matematik öğretmeni olarak çalışabilirler. Matematik öğretmenleri ayrıca Geometri, Uzay Bilimleri, Analitik Geometri, İstatistik dersleri de verebilirler. Özel dershanelerde de çalışma imkânına sahiptirler.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Matematik öğretmenleri göreve başlamaları halinde 9. derecenin 1. Kademesine göre maaş alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere verilen eğitim-öğretim tazminatından da faydalanırlar

MATEMATİK ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar daha sonra üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan “Matematik öğretmenliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Ayrıca fen-edebiyat fakültelerine bağlı “Matematik” bölümünde okuyan öğrenciler de, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile ortaklaşa yürütülen “Pedagojik Formasyon” programını bitirerek öğretmen olabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ Ticaret yapan gemilerin verimli bir şekilde işletilmesi için limanların yönetimi alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger