Odyometrist

odyometristODYOMETRİST

Kişilerin işitme bozukluğu aralıklarını çeşitli testler yardımı ile belirleyen ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacının ne olduğuna karar veren, gerekli durumlarda da konuşma tedavisi veren kişidir.

ODYOMETRİST GÖREVİ

  • Kulak-Burun-Boğaz doktorunun hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şekillerinin belirlenmesine yardımcı olan testleri laboratuvar ortamında doktorun belirlediği ölçütlere göre uygular.
  • İşitme ölçümünü gerçekleştirerek test sonuçlarını doktora sunar.
  • İşitme güçlüğü çeken insanlara işitme cihazı uygular.
  • Gerekli gördüğü takdirde konuşma tedavisi verir.
  • Okullarda işitme tarama testleri gerçekleştirir.

ODYOMETRİST ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Odyometristler genellikle hastaneler, muayenehaneler veya özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Çalıştığı ortam temiz ve sessizdir. İşitme zorluğu çeken veya özür durumu olan çocuklara uyguladığı testlerde zaman zaman zorluklarla karşılaşsa da işi genellikle rahat ve tehlikesizdir. Odyometristler çalışma esnasında yoğunlukla hekimler, teknisyenler, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim halinde olurlar.

ODYOMETRİST ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Odyometristler; Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda, özel hastanelerde ve özel işitme testi uygulayan merkezlerde çalışabilirler.

Odyometri yakın zaman içinde yeni yeni gelişen bir daldır. Kulak-Burun-Boğaz servislerinde odyometristlerin çalışmalarının yaygınlaşması ile bu alanda yetişen nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç olacaktır.

ODYOMETRİST NE KADAR KAZANIR

Ön lisans mezunu bir odyometrist, 10. derecenin 2. kademesinden göreve başlamakta ve derecesine göre maaş almaktadır.

Özel sektörde çalışan odyometristler asgari ücretin yaklaşık 3 katı bir ücret almaktadırlar.

ODYOMETRİST NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar daha sonra üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokuluna bağlı olan “Odyometrist” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi almaktadırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger