Ön Büro Elemanı

onburo-elemaniÖN BÜRO ELEMANI

Otel, motel, pansiyon, apart vb. konaklama tesislerinde kalmak için gelen müşterileri kabul etme, oda kiralama, hesap alma, ücret tahsil etme gibi işleri yapan kişidir.

ÖN BÜRO ELEMANI GÖREVİ

  • Otele gelen müşterileri karşılar ve otel hakkında tanıtıcı bilgiler verir.
  • Müşterilere kalacakları oda konusunda bilgi verir.
  • Otelde kalmak için başvuruda bulunan kişiler için giriş kaydı yapar.
  • Telefon ile alınan rezervasyonları yapar.
  • Müşterilerin değerli eşyalarını ve emanetlerini saklamak üzere kayıt altına alır.
  • Müşteri hesaplarını tutar ve fatura düzenler.

ÖN BÜRO ELEMANI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çalışanlar genellikle otel, motel, pansiyon gibi işletmelerin giriş bölümünde çalışırlar. Genellikle ayakta ve müşteriler ile sürekli iletişim halinde çalışırlar. Müşteriler, otel çalışanları ve acente şirketleri ile sürekli iletişim halindedir. Çalışma saatleri vardiya usulüdür ve genellikle haftada 1 gün izin kullanabilirler.

ÖN BÜRO ELEMANI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ön büro elemanları otel, motel, konaklama merkezleri, tatil köylerinde çalışırlar. Ülkemizin bir turizm cenneti olduğu düşündüğümüzde iş bulma imkânlarının bir hayli geniş olduğunu görürüz. Ayrıca her geçen gün yeni turistik alanların yapılması bu iş için nitelikli eleman ihtiyacını arttırmaktadır.

ÖN BÜRO ELEMANI NE KADAR KAZANIR

Kazanç durumu işletmenin büyüklüğü ve ön büro elemanın bilgi, birikimi ve tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Donanımlı ve yüksek nitelikli bir resepsiyon memuru yaklaşık olarak asgari ücretin 3-4 katı maaş kazanabilmektedir.

ÖN BÜRO ELEMANI NASIL OLUNUR

Ön büro elemanı olmak isteyenler için Anadolu Otelcilik ve Turizm meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca üniversitelerin “Turizm ve Otelcilik” ön lisans bölümünden mezun olanlar da ön büro elemanı olabilmektedir.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beden Eğitimi Öğretmeni

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ Çalışmakta olduğu eğitim kurumlarında, öğrencileri beden eğitimi konusunda bilgilendiren kişidir. BEDEN EĞİTİMİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger