Bilgisayar Öğretmenliği

bilgisayar-ogretmenligiBİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ

Çalıştığı eğitim kurumlarında öğrencilere ya da yetişkinlere bilgisayar kullanmayı öğreten kişidir.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ GÖREVİ

  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iletilen öğretim programları doğrultusunda, kendisine ayrılan saatte bilgisayar dersi verir.
  • Eğitimi vereceğe grubun seviyesine uygun bir çalışma planı hazırlar.
  • Öğrencilerin bilgisayar kullanımındaki başarısını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı önlemler alır.
  • Öğrencilerin bilgisayar ile ilgili gelişimlerini izleyerek herhangi bir sorun yaşamaları halinde onlara yardımcı olur.
  • Eğitici kol çalışmalarında görev alır ve öğrencilerin yeteneklerini geliştirecek etkinlikler düzenler.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun disiplinini sağlar.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bilgisayar öğretmeni bilgisayar laboratuvarlarının bulunduğu sınıflarda görev yapar. Çalışma ortamı temiz ve gürültüsüzdür. Görevlerini oturarak yürütürler.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kamu veya özel kurum ve kuruluşlarına bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında atölye veya meslek öğretmeni olarak çalışabilirler. Özel dershanelerde çalışabildikleri gibi kendi işyerlerini de kurabilirler.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında meslek öğretmeni olarak göreve atananlar, teknik eleman olmaları sebebiyle 8. derecenin 1. kademesine göre maaş alırlar. Görev yaptıkları okulda döner sermaye işletmeleri kapsamında siparişler alarak gelirlerini artırabilme imkânına sahiptirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere eğitim-öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ NASIL OLUNUR

Bilgisayar Öğretmeni olmak isteyen adaylar, üniversite sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde bulunan “Bilgisayar Öğretmenliği” bölümlerini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Besicilik Teknikeri

BESİCİLİK TEKNİKERİ Büyükbaş veya küçükbaş hayvanlardan en üst düzeyde verim elde edebilmek için, hayvanların tekniklere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger