Psikolog

psikologPSİKOLOG

İnsan veya hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini gözlem ve deney metoduna dayanarak inceleyen, davranış bozukluklarının teşhis ve tedavisini gerçekleştiren kişidir.

PSİKOLOG GÖREVİ

  • İnsanlarda görülen normal ve anormal davranışları psikolojik süreçler içerisinde inceler.
  • İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenlerini saptayarak araştırmalar yapar.
  • İleri derecede davranış bozukluğu sergileyen kişilere yönelik psikoterapide bulunur.
  • Psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptayarak bunların çözüm yollarını araştırır.
  • Bireyin hangi mesleğe uyum sağladığını belirler.
  • Kişiler arası iletişim problemi yaşayanlara arasında sağlıklı iletişim kurulmasına yardımcı olur.

PSİKOLOG ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Psikologlar genellikle okul, hastane, büro gibi yerlerde kapalı ortamda çalışırlar. Yardımcı olacağı kişi ve kişinin yakınları ile iletişim kurar. Çalıştıkları ortam rahat ve sessizdir.

PSİKOLOG ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Psikoloji bölümü mezunları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumunun işbirliği ile açılacak olan pedagojik formasyon programına katılanlar ve bu programı başarılı şekilde tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olarak çalışabilirler.

Psikologlar; özel veya devlet hastaneleri, poliklinik, çocuk kreşleri, okullar, huzurevleri, ıslahevleri gibi pek çok geniş alanda çalışma imkânına sahiptirler.

PSİKOLOG NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlayanlar 8. dereceden göreve başlayarak sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Özel sektörde çalışanlar ise tecrübe, bilgi, birikim ve deneyimlerine göre maaş alırlar.

PSİKOLOG NASIL OLUNUR

Psikolog olmak isteyen adaylar üniversite sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde bulunan “Psikoloji” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger