Rehber Öğretmen

rehber-ogretmenREHBER ÖĞRETMEN

Öğrencilerin ilgi, yetenek ve kişisel özelliklerini tanımalarına, kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre bir meslek belirlemelerine, başkaları ile iyi iletişim kurabilmelerine ve doğru kararlar verebilmelerine yardımcı olan kişidir.

REHBER ÖĞRETMEN GÖREVİ

  • Öznel teknikler (otobiyografi, dereceleme ölçekleri, sosyometri vb.) ile yetenek testleri yaparak öğrencilerin çeşitli özelliklerine tanımalarına yardımcı olur.
  • Öğrencilere meslek edinme, sağlığını koruma, verimli çalışma, boş zamanları değerlendirme konularında bilgiler verir.
  • Bireysel ve toplu görüşmeler yaparak kendisine danışan öğrenciyi dinler. Yansıtma, yorumlama gibi teknikleri ile öğrencilerin sorunlarının kaynağını anlamasına ve çözüm yolu bulmasına yardımcı olur.
  • Anne ve babalara çocuğun eğitimi konusunda danışmanlık yapar.

REHBER ÖĞRETMEN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Rehber öğretmen bireysel rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini kendisine ait özel odasında yürütür. Sessiz ve sakin bir çalışma ortamına sahiptir.

REHBER ÖĞRETMEN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Rehber öğretmenler; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde, dershanelerde ve özel eğitim kurumlarında çalışma olanaklarına sahiptir.

REHBER ÖĞRETMEN NE KADAR KAZANIR

Bu bölümü tercih eden adayların ilk beş tercihinde birine yerleşmeleri halinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınırlı sayıda verilen burs imkânından yararlanabilirler . Ayrıca lisans eğitimi alırken Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Burs ve Kredi imkânlarından faydalanabilirler.

Rehber öğretmeni olarak atananlar 9. derecenin 1.kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Ayrıca her yıl öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı alırlar.

REHBER ÖĞRETMEN NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık”  bölümlerini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurum ve kuruluşlarında; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger