Tarih Öğretmeni

mebTARİH ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurumlarında öğrencilere tarih ile ilgili eğitim veren kişidir.

TARİH ÖĞRETMENİ GÖREVİ

  • Ders vereceği öğrencilerin düzeyine uygun bir çalışma planı yapar.
  • Kendisine ayrılan ders saatlerinde planladığı çalışma doğrultusunda öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve becerilerini kazandırır.
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirerek başarılarını arttırıcı önlemler alır.
  • Alanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eder, ihtiyaçları saptar ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için önerilerde bulunur.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlar.
  • Sınıf öğretmeni olması halinde öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur.

TARİH ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tarih öğretmenleri sınıfta görev yaparlar. Görevlerini genellikle ayakta yürütürler. Çalışma ortamları biraz tozlu ve gürültülüdür.

TARİH ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Tarih öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ve dershanelerde görev yaparlar. Öğretmenler tarih dersi dışında; T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Milli Tarih, Demokrasi ve İnsan Hakları, Osmanlı Tarihi, Genel Türk Tarihi, İslam Tarihi, Türk Eğitim Tarihi, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi derslerini de verebilirler.

TARİH ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Tarih öğretmenleri göreve başlamaları halinde 9. derecenin 1. kademesine göre maaş alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere verilen eğitim-öğretim tazminatından da faydalanırlar.

TARİH ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan “Tarih Öğretmenliği” bölümünü tercih ederek 5 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Üniversitelerin fen- edebiyat fakültelerine bağlı olan “Tarih” bölümünü tercih eden adaylar 4 yıllık bir lisans eğitiminin ardından, MEB ve YÖK’ün ortaklaşa yürüttüğü  “Pedagojik Formasyon” eğitim programına katılmaları ve başarılı olmaları halinde öğretmenlik yapabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aile Ekonomisi Ve Beslenme Öğretmeni

AİLE EKONOMİSİ VE BESLENME ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalıştığı eğitim kurumlarında, öğrencilere aile ekonomisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger