Otobüs Şoförü (Kaptan)

otobus-soforuOTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN)

Ülke içinde veya dışında otobüs vasıtasıyla seyahat etmek isteyen insanları, rahat ve güvenli bir şekilde istedikleri yere götüren kişidir.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN) GÖREVİ

  • Otobüsün hareketinden önce firma yetkililerinden yolcu listesini alır.
  • Listedeki yolcuların otobüste bulunup bulunmadığını kontrol eder veya ettirir.
  • Otobüsü trafik kurallarına uyarak varması gereken noktaya ulaştırır.
  • Otobüsün gerekli bakımlarını periyodik olarak yaptırır.
  • Bazen yolcuların ve eşyaların indirilmesi için yardımcı olur.
  • Otobüste çalışan diğer kişilerin çalışmalarını denetler.
  • Gerekli olduğu takdirde ilkyardım hizmeti verir.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN) ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Otobüs şoförleri sürekli olarak oturarak ve her an dikkatli olarak çalışmak zorundadırlar. Otobüsü kullanırken hiçbir şekilde başkaları ile konuşmamaları gerekir. Otobüs şoförlerinin düzenli bir çalışma saati yoktur.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN) ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Otobüs şoförleri; ülkelerarası veya şehirlerarası otobüs işleten firmalarda, servis araçları, belediye otobüsler ve turizm şirketlerinde belirli bir ücret karşılığında çalışabilirler. Bu alanda yüksekokul mezunu şoförlerin iş bulma konusunda herhangi bir sıkıntı çekmediği söylenebilir. Şoförler ayrıca özel sürücü kurslarında eğitici olarak görev yapabilirler.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN) NE KADAR KAZANIR

Otobüs şoförleri ilk işe başlamaları halinde asgari ücretten az olmamak koşuluyla çalışırlar. Şoförlerin kazandığı ücret, seferlerin yurtiçine veya yurtdışına oluşu ve firmanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu meslekte şoförün yabancı dil bilmesinin ekstra bir katkısı vardır.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ (KAPTAN) NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Otobüs Kaptanlığı” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dekor Ve Kostüm Sanatçısı / Tasarımcısı

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI Çeşitli yüzey ve mekânlarının geleneksel süsleme ve el sanatları çerçevesinde, çağdaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger