Doğalgaz Isıtma Ve Sıhhi Tesisat Teknikeri

DOĞALGAZ ISITMA VE SIHHİ TESİSAT TEKNİKERİ

Binalardaki atık su, temiz su ve doğalgaz tesisatının kurumunu sağlayan, kömür veya güneş enerjisi ile çalışan ısıtma sistemlerini kuran, bu sistemlerin bakım ve onarım işlemlerini yapan kişidir.

DOĞALGAZ ISITMA VE SIHHİ TESİSAT TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Bina için sıhhi tesisat uygulama planı çizer veya çizilmiş olan planı inceler.
  • Sıhhi tesisat için gerekli olan malzeme ve eleman ihtiyacını sağlar.
  • Plana uygun bir şekilde sıhhi tesisatın binaya yerleştirilmesi işlemlerini yürütür.
  • Şebekeden binalara bağlanan doğalgaz tesisatının parçalarının yerine takılması ve gerekli testlerin yapılması ile ilgili işleri yürütür.
  • Konut girişindeki enerji kaynağında tüketim cihazlarına kadar yapılacak olan tesisatın projesine uygun şekilde döşenmesi için çalışanlara nezaret eder.
  • Oluşabilecek gaz kaçaklarına karşı çeşitli tedbirler alır.

DOĞALGAZ ISITMA VE SIHHİ TESİSAT TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları planlama işleri sırasında büroda, uygulama işlemleri sırasında ise binalarda çalışırlar. Binalardaki çalışmaları sırasında tozlu, kirli ve gürültülü bir ortamda bulunabilirler. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir, ancak bazen acil durumlarda gece veya tatil günlerinde çalışmaları gerekebilir. Görevleri sırasında mühendislerle, işçilerle ve teknisyenlerle iletişim halinde olurlar.

DOĞALGAZ ISITMA VE SIHHİ TESİSAT TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Teknikerler; Botaş, İgdaş, Ego, İzdaş gibi kamu kuruluşlarında, inşaat şirketlerinin yapı- tesisat gruplarında ve gaz tesisatı yapan özel şirketlerde çalışabilme imkânına sahiptirler.

DOĞALGAZ ISITMA VE SIHHİ TESİSAT TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Meslek elemanları ilk işe başlamaları halinde asgari ücretin 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar. Gazlı ortamlarda ve saha çalışmalarında kazanılan bu ücret artmaktadır.

DOĞALGAZ ISITMA VE SIHHİ TESİSAT TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Doğalgaz, Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger