Ütücü

utucuÜTÜCÜ

Pantolon, ceket, gömlek vb. giyim ve tekstil ürünlerinin ara ve son ütüleme işlemlerini yaparak bu ürünlere şekil veren kişidir.

ÜTÜCÜ GÖREVİ

  • Ütünün ısı, basınç ve buhar işlemlerini ayarlar.
  • Ütülenecek eşyaların parçalarında bir eksiklik olup olmadığını belirler.
  • Ütülenecek olan giysiyi ütülemeden önce ve sonra ıslatır.
  • Giysiyi veya eşyayı ütü tahtasına yerleştirerek gerekli ısı ve basınç ile beraber ütüleme işlemini gerçekleştirir.
  • Ütüleme işlemi sonunda giysiyi kontrol ederek askıya asar.
  • Yaptığı işin türü ve sayısı ile ilgili kayıt tutar.
  • Ütünün gerekli bakım ve temizlik çalışmalarını yapar.

ÜTÜCÜ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ütücüler genellikle tekstil veya terzi atölyelerinde ve dikimevlerinde çalışırlar. Çalışma ortamları biraz nemli ve gürültülü olabilmektedir. Görevi gereği sürekli ayakta durması gerektiği için varis, bel fıtığı veya bacağında bir rahatsızlığı olanların bu ağır şartları göz önünde bulundurması gerekir. Çalışma saatleri genellikle hafta için tam gündür, ancak cumartesi günleri de çalışabilirler. Çalışma esnasında dikkatli olunmaz ise yangın çıkabilir.

ÜTÜCÜ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ütücülük mesleğinde çalışanlar konfeksiyon imalatı, kuru temizleme, çamaşırhane, otel ve turizm işlerinde görev alabilmektedirler. Tekstil alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak ütücüler, iş bulma konusunda oldukça geniş bir alanda çalışabilme imkânına sahiptirler.

ÜTÜCÜ NE KADAR KAZANIR

İşe başlayan ütücüler asgari ücret tutarında bir maaş alırlar. Kendilerini geliştiren ve bu işte uzmanlaşan kişiler asgari ücretin 2 katı civarında maaş alabilirler.

ÜTÜCÜ NASIL OLUNUR

Ütücü olmak isteyen adaylar kız meslek liseleri, pratik kız sanat okulları ve halk eğitim merkezlerine başvurarak eğitim süreleri değişen kurslara katılabilmektedirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Bayan Kuaförü

BAYAN KUAFÖRÜ İnsanların saçlarını günümüz modasına veya kişinin zevkine göre şekillendiren, boyayan, bakım yapan ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger