Ağaç Oymacısı

ahsap-oymacisiAĞAÇ OYMACISI

Ağaç üzerinde tasarımı yapılan modeli, özel kesici aletler yardımıyla oyma tekniğine uygun olarak işleyen ve ağaca şekil veren kişidir.

AĞAÇ OYMACISI GÖREVİ

  • Yapılacak olan işler için gerekli araç-gereç listesini hazırlar, sipariş verir ve satın alır.
  • Satın alınan malzemeyi uygun bir şekilde yerleştirir.
  • Resim veya çizimleri okuyarak yorumlar ve ağaç üzerine çizim yapar.
  • İşleyeceği malzemenin belli yerlerini kesici aletler yardımıyla oyma tekniğine uygun olarak keser.
  • İşlemden geçen malzemeleri veya parçaları atölyeye gönderir. Eğer istenilen ürün özel sipariş ise istenilen şekilde ve sağlam olarak teslim eder.
  • Kullandığı makine araç ve gereçlerini her zaman hizmete hazır halde tutar.
  • İş bitiminde kullandığı malzemelerin gerekli bakımını yapar.

AĞAÇ OYMACISI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları atölyelerde, güç pozisyonlarda ve ayakta çalışırlar. Çalışma sırasında ağaçların taşınması ve kaldırılması gibi faaliyetlerde bulunurlar. Çalışma ortamları tozlu, gürültülü ve kirlidir. Çalışma saatleri düzenlidir, tam gün veya hafta sonunda da çalışabilirler.

AĞAÇ OYMACISI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ağaç oymacısının çalışma alanı daha çok özel sektördeki işletmelerdir. Mobilya üretimi gerçekleştiren ve oymacılık işi yapan atölyelerde çalışırlar.

AĞAÇ OYMACISI NE KADAR KAZANIR

Meslek eğitiminden sonra işe başlayan oymacı, kalfa ise asgari ücretin 2 katı civarında bir ücret alır. Meslek elemanı usta ise asgari ücretin 4 katına varan ücretler kazanabilmektedir.

AĞAÇ OYMACISI NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye uygun olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 2 yıl, lise ve üniversite mezunları içinse 1 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Astronom

ASTRONOM Yeryüzünde bulunan güneş sistemi, yıldız kümeleri, galaksiler, samanyolu gibi kütlelerin oluşumunu, hareketlerini, fiziksel durumunu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger