Alçı Dekorasyoncusu

alci-dekorasyoncusuALÇI DEKORASYONCUSU

Alçı, alçıpan gibi alçı ürünlerini kullanarak; alçı sıva, asma tavan, kartonpiyer dökme tavan, bölme duvar ve duvar giydirme gibi işlemleri yapan kişidir.

ALÇI DEKORASYONCUSU GÖREVİ

  • Yapılacak olan iş ile ilgili gerekli ölçüleri alır.
  • Alçı yapacağı yüzeyi inceler.
  • Gerekli malzeme ihtiyacını belirler ve temin eder.
  • İşin yapılacağı bölge ile ilgili çizimleri inceler, kalıpları hazırlar ve alçıyı hazırlama işlemlerini gerçekleştirir.
  • Alçı yapılacak yüzeyi temizler.
  • Alçı ile dolmuş ile dolan yüzeyleri mastar yardımıyla düzeltir ve mala ile rötuş yapar.
  • İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli önlemleri alır.

ALÇI DEKORASYONCUSU ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları genellikle tadilat yapılan bina veya inşaatı bitmek üzere olan binalarda çalışırlar. Çalışma ortamları kirli ve tozludur. Görevlerini yerine getirirken uzun süre ayakta kalmaları gerekebilir. Çalışma sırasında meslek elemanları ve müşteriler ile iletişim halinde olurlar.

ALÇI DEKORASYONCUSU ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları özel sektöre ait inşaat firmalarında çalışabilirler. İnşaatlardaki iç veya dış cephelerdeki estetikliğin artması sonucu dekorasyon ve süsleme sanatına olan talebi de arttırmıştır. Bu yüzden meslek elemanlarının iş bulma imkânları yüksektir.

ALÇI DEKORASYONCUSU NE KADAR KAZANIR

Özel inşaat firmalarında çalışan meslek elemanları asgari ücretin 1,5- 2 katı civarında ücret kazanırlar. Serbest çalışan meslek elemanları ise tecrübeleri ve yeteneği doğrultusunda asgari ücretin 2-3 katı civarında ücret kazanabilirler.

ALÇI DEKORASYONCUSU NASIL OLUNUR

Mesleğin eğitimi usta-çırak ilişkisi yöntemiyle Halk Eğitim Merkezlerindeki “Alçı Dekorasyonculuğu” kurslarında verilmektedir. Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alabilmek için ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Meslek elemanları 400-1200 saat arasında değişen bir eğitim alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger