Alüminyum Doğramacı

aluminyum-dogramaciALÜMİNYUM DOĞRAMACI

Kroki, teknik resim, numune veya iş talimatları doğrultusunda alüminyum metallerden üretilmiş kapı, pencere, balkon, panjur vb. ürünlerin üretimi üzerine doğrama ve montaj işlemlerini yapan kimseye denir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMACI GÖREVİ

  • Yapılacak olan iş doğrultusunda; kapı, pencere, kasa vb. nesnelerin ölçülerini alarak gerekli malzemelerin listesini çıkartır.
  • Kendisine gelen alüminyum profilleri alınan ölçüler doğrultusunda keser, deler, ayarlar, sızdırmazlık ve yalıtım parçalarını yerleştirerek birleştirir.
  • Hazırlanan ürünü kontrol eder, gerekirse nakliye için tekrardan parçalara ayırarak taşıma ve yüklemeye hazır hale getirir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMACI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 Meslek elemanları genellikle atölyelerde çalışırlar. İşlerinin büyük bir kısmını kapalı ortamda yürütürler. Çalışma ortamları biraz tozlu ve gürültülü olabilmektedir.

ALÜMİNYUM DOĞRAMACI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Alüminyum metalinin kullanım alanı bir hayli geniştir. Bu yüzden meslek elemanları İnşaat sektöründe, uçak sanayinde, yapılarda dış-iç cephe kaplamalarında, kapı, pencere, dolap vb. yapımlarında faaliyet gösteren tüm işletmelerde çalışabilme imkânına sahiptirler. Meslek elemanları genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışırlar.

ALÜMİNYUM DOĞRAMACI NE KADAR KAZANIR

Alüminyum doğramacıların kazandıkları ücret, iş yerinin büyüklüğü ve kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Meslek elemanları genellikle asgari ücretin 2-3 katı arasında bir ücret kazanırlar.

ALÜMİNYUM DOĞRAMACI NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye uygun olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 2 yıl, lise ve üniversite mezunları içinse 1 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI At yetiştirme çiftliklerinin, aşım istasyonlarının, haraların, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger