Arıcılık Teknikeri

aricilikARICILIK TEKNİKERİ

Arılardan bal, arısütü, balmumu vb. ürünlerin elde edilmesi için uğraş veren ve bu ürünlerin pazarlanması alanında çalışan kişidir.

ARICILIK TEKNİKERİ GÖREVİ

Teknikerler hayvansal üretim alanında uzmanlaşmış ziraat mühendislerinin gözetimi ve denetimi altında;

  • Arı türlerinin geliştirilmesi ve verimlerinin artırılması için çeşitli araştırmalar yaparlar.
  • Arıları hastalıklardan korumak adına önlemler alırlar.
  • Arı kovanlarının en iyi şekilde korunacak ve üst düzeyde verim alınacak şekilde uygun alanlara kurulmasını sağlar.
  • Arılardan elde edilen ürünlerin satılması için gerekli çalışmalar yapar.
  • Arı üreticilerini eğiterek, sorunlarını giderecek bir takım önerilerde bulunur.

ARICILIK TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Teknikerler, planlama ve laboratuvar çalışmalarını kapalı ortamlarda, arı kovanlarının yerleştirilmesi ve ürünün alınması döneminde açık havada görevlerini yürütürler. Çalışma ortamları son derece temizdir. Arı sokmasına maruz kalmamak için gerekli kıyafetleri giymek ve dikkatli olmak gerekir. Teknikerler çalışmaları sırasında ziraat mühendisleri, işçiler, teknisyenler ve arı üreticileri ile iletişim halindedirler.

ARICILIK TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Teknikerler; Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı zirai araştırma enstitülerinde, arıcılık istasyonlarında ve çiftçi eğitim şubelerinde çalışabilme imkânına sahiptirler. Yeterli sermayeye sahip teknikerler kendi arıcılık işletmelerini de kurabilirler.

ARICILIK TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan teknikerler 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Özel sektörde çalışan teknikerlerin kazandıkları ücret çalıştıkları işletmenin büyüklüğü ve teknikerlerin tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir.

ARICILIK TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Arıcılık” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI At yetiştirme çiftliklerinin, aşım istasyonlarının, haraların, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger