Asansör Kurucusu ve Bakımcısı

asansor-kurucusu-ve-bakimcisiASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI

Apartman, hastane, işyeri, fabrika gibi çok katlı binalarda insan, hasta veya yük taşımak için hazırlanmış olan asansörleri projelere uygun olarak kuran ve bunların bakımını yapan kişidir.

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI GÖREVİ

  • Asansörlerin elektrik tesisat şemalarının ve mekanik kısımlarının planlarını inceler.
  • Asansörü oluşturan parçaları birleştirerek montaj işlemini yapar ve asansörü yerleştirerek sistemi çalıştırır.
  • Asansörde meydana gelmiş olan arızaları belirler ve değişmesi gereken parçaları değiştirir.
  • Asansörün nasıl çalıştığını kontrol eder. Bir sorun varsa gerekli bakımları tekrar uygular.
  • Yaptığı işin maliyetini hesaplar.

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları genellikle çok katlı binalarda, kapalı mekânlarda görevlerini yerine getirirler. Meslek elemanları asansör boşluğu denilen dar ve karanlık alanlarda güç pozisyonlarda çalışırlar. Çalışma saatleri işe göre değişkenlik gösterebilir. Çalışanlar birinci derecede metal alet ve malzemelerle ilgilidirler.

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları; asansör montaj, bakım ve onarım servislerinde, asansör üreten işletmelerde çalışabildikleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler. Çok katlı binaların artışına paralel olarak bu meslekte çalışacak elemanlara da ihtiyaç duyulmaktadır.

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI NE KADAR KAZANIR

Meslek elemanları deneyimleri ve çalıştıkları işletmenin yapısına göre asgari ücretin 2-3 katı arasında değişen kazançlar elde edebilmektedir. Usta unvanını alan ve kendi iş yerini açanların kazandıkları ücret ise yaptığı işle orantılı olarak değişmektedir.

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş olmak, 19 yaşından gün almamış olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye elverişli olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 3 yıl, lise veya dengi okul mezunları içinse 1,5 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger