Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

cocuk-gelisim-ogretmenligiÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ

Özel veya kamu kuruluşlarında çalışarak, talebelere ya da yetişkinlere çocuk gelişiminin ve eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda eğitim veren kişidir.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİN GÖREVLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan programlara uyarak öğretmen öncelikle eğitim vereceği grubun düzeyi konusunda çalışma yapar. Kendi ders saatlerinde bu planın uygulanmasını sağlayarak öğrencilere kendi alanıyla ilgili bilgi ve yetenekler kazandırarak öğrencilerin başarı düzeylerini değerlendirir.

  • Okulda öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek için eğitici kol çalışmalarında görev alır. Bireylerin gelişimlerini izler ve herhangi bir sorunlarının çözümü için uğraşır.
  • Kendi alanıyla ilgili gelişmeleri takip eder ve bunu ders programlarında uygular. Okul nöbetçisi olduğu günlerde okulun düzenini ve disiplinini sağlar.
  • Sınıf öğretmeni olarak görev yaptığı sınıflarda öğrencilerin ders seçimlerinde yardımcı olur ve öğrencilere yönetimle ilişkisini kurar.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ayakta durmaya ve gürültüye alışık olan bireylerin bu mesleği tercih etmeleri doğru olacaktır. Çünkü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenlerinin çalışma ortamı sınıftır. Genelde sınıfta ayakta olurlar. Çalışma ortamı ise gürültülüdür.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

MEB’e bağlı olan Kız Meslek Liseleri ve Anadolu Kız Meslek Liseleri, ilköğretim okullarında, okul öncesi eğitim veren resmi ve özel kurumlarda öğretmen olarak görev yaparlar. Bunun yanı sıra çocukların okuyabileceği kitapları ve oyuncakları tasarlayarak uzman olarak görev alabilirler. Bu öğretmenler kendi işlerini de kurabilirler.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Öğrenim süresince çeşitli özel ve kamu kuruluşlarından Burs – Kredi için başvuruda bulunabilirler. Meslek hayatında ise 1.600 – 2.000 TL olarak kamu kuruluşlarında maaş alırlar.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni olmak için üniversite sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra, “Çocuk Gelişi ve Eğitimi Öğretmenliği”, “Anaokulu Öğretmenliği”, “Okul Öncesi Öğretmenliği” gibi bölümleri tercih edebilirsiniz. Eğitim süresi ise 4 yıl olup SÖZEL puan ağırlıklıdır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurum ve kuruluşlarında; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger