Dış Ticaret Meslek Elemanı

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI

İhracat (dışsatım) ve ithalat (dışalım) işlemleri konusunda çalışan kişidir.

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI GÖREVİ

  • Meslek elemanları, uluslararası mal alım- satımı için bağlantılar kurulması ve gerekli sözleşmelerin yapılması için çalışmalarda bulunur.
  • İşletmenin yurt dışından satın aldığı malların zamanında gelmesi için sürekli olarak takipte bulunur.
  • Yurt dışına ihraç edilecek malların, gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde ulaşması için gerekli tüm işlemleri yapar.
  • Yurt dışına satılan veya yurt dışından alınan malların sözleşmeye ve zamana uygun olarak parasının ödenmesi-alınması işlemlerini gerçekleştirir.
  • İthalat ve ihracat ile ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli olarak takip eder.

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları kapalı ortam olan büroda çalışırlar. Bazı zamanlarda iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. Görevlerini genellikle oturarak yürütürler.

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu programdan mezun olan adaylar; Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve bunlara bağlı birimlerde görev alabilirler. Bunların dışında meslek elemanları ithalat ve ihracat ile uğraşan tüm iş yerlerinde iş bulabilirler. Meslek elemanlarının yabancı dil seviyesi çok iyi olduğu takdirde işsiz kalma gibi bir ihtimali yoktur.

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanları 657 sayılı Kanuna göre belirlenen ücreti alırlar. Özel sektörde çalışanların kazandığı ücret, kişinin yeteneği ve işletmenin yapısına göre asgari ücretin 2-5 katı arasında değişmektedir.

DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Dış Ticaret” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger