Mimar

mimarMİMAR

Estetik ilkeleri göz önünde bulundurarak, her çeşit yapının kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarımını gerçekleştiren ve yapının yapımını denetleyen kişidir.

MİMAR GÖREVİ

  • Yapılacak binanın imar planına uygun olup olmadığını belirler.
  • Nasıl bir yapı oluşturulmasını belirlemek için kişilerin istek, görüş ve mali olanaklarını öğrenir.
  • Yapılacak binanın planını çizer.
  • Binanın son şeklini gösteren maketler hazırlar ve müşteriye gösterir.
  • Yapılacak olan binanın sıhhi tesisat ve elektrikle ilgili işlemleri için inşaat, makine ve elektrik mühendislerine proje ile ilgili bilgi verir.
  • Şantiye içinde yapılacaklar ile ilgili ayrıntılı bir plan çizer.
  • Bina son halini aldıktan sonra plana uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetler.
  • Binalarda yapılacak olan değişim veya onarım için plan hazırlar.

MİMAR ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Mimarlar genellikle görevlerini büro ortamında yürütürler. Çalışma ortamları temiz ve iyi aydınlatılmıştır. Bina yapımının denetlenmesi veya etüt çalışmaları için çalışma alanına inebilirler. Buradaki ortam tozlu, gürültülü, soğuk veya sıcak olabilir. Mimarlar çalışırken; elektrik mühendisi, inşaat mühendisi, teknik ressam ve diğer çalışanlar ile iletişim halinde bulunur.

MİMAR ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mimarlar, işletmelerin mühendislik- mimarlık büroları ve inşaat firmalarında çalışabilme imkânına sahiptirler. Kamu kuruluşlarında çalışabildikleri gibi özel şirketlerde de çalışabilirler veya kendilerine ait büro açabilirler.

MİMAR NE KADAR KAZANIR

Kamu kurumlarında çalışan mimarlar teknik hizmet sınıfındaki zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Özel sektörde çalışan mimarlar ise, çalıştıkları projenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Şantiye alanında çalışan mimarların kazancı diğer mimarlara göre daha yüksektir.

MİMAR NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mimarlık fakültesine bağlı olan “Mimarlık” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger