Sosyal Hizmet Uzmanı (Sosyal Çalışmacı)

sosyal-hizmet-uzmaniSOSYAL HİZMET UZMANI (SOSYAL ÇALIŞMACI)

Ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan sıkıntı içinde olan kişi, grup veya toplulukların sorunlarını tanıyıp çözmelerine ve sahip oldukları imkânlardan faydalanabilmelerine yardımcı olan kişidir.

SOSYAL HİZMET UZMANI (SOSYAL ÇALIŞMACI) GÖREVİ

  • Sosyal ve ekonomik açıdan yardıma muhtaç yaşlıların huzurevlerine yerleştirilmeleri ve bakımlarının sağlanması için gerekli çalışmaları yürütür.
  • Kimsesiz çocukların koruyucu aileye veya yetiştirme yurtlarına yönlendirilmesini sağlar. Ve buradaki durumlarını izler.
  • Ekonomik açıdan kötü durumda ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ailelere, para, giyim, gıda yardımlarının yapılması için gerekli hizmetleri geliştirir.
  • Yardıma muhtaç kişileri belirlemek için belirli bölgelerde araştırma yapar.

SOSYAL HİZMET UZMANI (SOSYAL ÇALIŞMACI) ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sosyal hizmet uzmanları genellikle büro ortamında çalışırlar. Zaman zaman zor durumda olan insanların evlerinde görüşme yapabilirler. Uzmanlar birinci derecede sıkıntı içinde bulunan insanlar ile iletişim halindedirler.

SOSYAL HİZMET UZMANI (SOSYAL ÇALIŞMACI) ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Sosyal hizmet uzmanları; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünde, kreş ve gündüz bakım evlerinde, çocuk bakım yurtlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde, yetiştirme yurtlarında, hastanelerde, huzurevleri, cezaevleri, çocuk ıslah evleri ve emniyet müdürlüklerinin çocuk bürolarında görev yaparlar.

SOSYAL HİZMET UZMANI (SOSYAL ÇALIŞMACI) NE KADAR KAZANIR

Kamu kuruluşunda göreve başlayan sosyal hizmet uzmanı 8. dereceden göreve başlar. Asgari ücretin 2-3 katına yakın maaş alırlar.

SOSYAL HİZMET UZMANI (SOSYAL ÇALIŞMACI) NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin sosyal bilimler enstitüsüne bağlı olan “Sosyal Hizmet” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Diş Protez Teknisyeni

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ Diş hekiminin belirlemiş olduğu ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger