Stilist

stilistSTİLİST

Giyim sektörünün hazır giyim ve ısmarlama giyim birimlerinde giysi modellerini tasarlayan, bu tasarımlara uygun tekstil ürününü belirleyen,  tekstil ürününe göre model tasarımı ve uygun aksesuar seçimi yapan kişidir.

STİLİST GÖREVİ

  • Hazır ve ısmarlama giyimde her türlü tasarımı yapar ve kreasyon hazırlar.
  • Firma tarzına uygun modeller üzerinde güncel değişiklikler yaparak çeşitli yenilikler üretir.
  • Kumaşa veya tekstil ürününe uygun olacak şekilde model tasarlar.
  • Modele uygun renkte kumaş veya aksesuar seçimi yapar.
  • Takı, kemer, çanta vb. özgün aksesuar tasarımları yapar.
  • Giysi üzerine aplike, brode gibi nakış tasarımlarını uygular.

STİLİST ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Stilistler genellikle kapalı ortamlarda (büro ve atölye gibi) ve sessiz bir ortamda oturarak çalışırlar.

STİLİST ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüz dünyasında giyimin ve tasarımın önemli bir yer edinmesi, stilistlerin iş bulmaları konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamalarını sağlamaktadır. Stilisteler konfeksiyon, butik, triko, deri ihracat firmalarında, özel kurum ve kuruluşlarda çalışma imkânına sahiptirler. Stilisteler gerekli yasal şartları ve sermayeyi sağlamaları koşuluyla kendi iş yerlerini de açabilirler.

STİLİST NE KADAR KAZANIR

Stilistler iş hayatına başladıkları ilk anda asgari ücretin yaklaşık 2 katı civarında bir ücret almaktadırlar. Alandaki tecrübe ve bilgisinin artmasına bağlı olarak aldıkları ücret iyi rakamlara ulaşabilmektedir.

STİLİST NASIL OLUNUR

Stilist olmak isteyen adaylar kız meslek liseleri, pratik kız sanat okulları ve halk eğitim merkezlerine başvurarak eğitim süreleri değişen kurslara katılabilmektedirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deri Mühendisi

DERİ MÜHENDİSİ Hammadde durumundaki derilerin, işlenmiş deri haline gelebilmesi için yapılabilecek işlemler konusunda inceleme ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger