Şehir (Kent) Plancısı

sehir-plancisiŞEHİR (KENT) PLANCISI

Şehirlerin planlı ve düzenli bir biçimde gelişmesi için, değişimde etkili olabilecek sosyal, mekânsal, teknik vb. öğeleri bir bütün içinde değerlendirerek, karar vericilere uygun önerilerde bulunan kişidir.

ŞEHİR (KENT) PLANCISI GÖREVİ

  • Yapıların nerelere, hangi yoğunlukta yapılacağına karar verir ve bu kararın uygulanmasında görev alır.
  • Belli bir bölgede yaşayan insanların yaş, eğitim, meslek, gelir durumu gibi etmenlerini göze alarak şehrin gelecekte nasıl bir gelişme izleyeceği ile ilgili tahminlerde bulunur.
  • Endüstri ve yaşam alanlarını geçici olarak belirler.
  • Yerleşim alanıyla ilgili detaylı paftaları hazırlar.
  • Plan ve taslak hazırlar.
  • Belirlenen planı teknik ressamlara çizdirir ve kontrol eder.

ŞEHİR (KENT) PLANCISI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Şehir plancıları gerek büroda gerekse kent ve kırsal arazide çalışabilirler. Çeşitli incelemeler yapmak amacıyla zaman zaman seyahatlere çıkabilir. Çalışmaları sırasında harita mühendisleri, mimarlar, teknik ressam, sosyolog gibi çeşitli meslek dalları ile iletişim halinde bulunur.

ŞEHİR (KENT) PLANCISI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kentsel araştırmalar, kentsel işletmecilik ve proje yönetimi gibi alanlarda çalışabilirler. Ülkemizde şehir plancıları genellikle; Belediyeler, Turizm Bakanlığı, İller Bankası, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gibi kurumlarda çalışmaktadırlar. Ayrıca şehir plancıları kendi bürolarını da açabilirler.

ŞEHİR (KENT) PLANCISI NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan şehir plancıları teknik hizmet sınıfının faydalandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Özel sektörde veya kendine ait iş yerinde çalışanlar ise çizdiği projenin büyüklüğüne göre ücret alırlar.

ŞEHİR (KENT) PLANCISI NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin mimarlık fakültelerine bağlı olan“Şehir ve Bölge Planlama” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Alt Yapı Teknisyeni

ALT YAPI TEKNİSYENİ Bina, baraj, köprü, yol, kanalizasyon vb. yapıların sağlam temellerle oluşturulması için, inşaat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger