Üretim Mühendisi

uretim-muhendisiÜRETİM MÜHENDİSİ

Üretim sektöründe hizmet veren işletmelerde imalatına karar verilen bir ürünün, üretim yöntemleri ile bu yöntemleri gerçekleştirecek üretim araçlarının tasarımı, uygulanması ve kontrolü gibi aşamalarında çalışan kişidir.

ÜRETİM MÜHENDİSİ GÖREVİ

  • Üretilecek olan ürünün imalatı ile ilgili yöntemleri araştırır.
  • Üretim sırasında kullanacak malzemeleri saptar ve üretim aşamalarını planlar.
  • Kalite kontrol testinin hangi aşamada yapılacağını tespit eder.
  • Üretimde çalışacak olan işgücünü tespit eder ve aranan nitelikteki insan sayısını saptayarak insan kaynakları bölümüne iletir.
  • İşletmenin en verimli şekilde üretim gerçekleştirebilmesi için ekonomik analizler yapar.
  • Üretim verimliliğini analiz eder ve iyileştirme için gerekli istatistik metotlarını uygular.

ÜRETİM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Üretim mühendisleri büro ortamında veya atölye ve fabrika gibi gürültülü ortamlarda çalışırlar. Çalışmaları sırasında müşteriler ve diğer çalışanlar ile iletişim halindedirler. Çalışma saatleri işveren ile yaptıkları anlaşma şartlarına göre tam ve yarı zamanlı olarak değişiklik gösterir.

ÜRETİM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Üretim mühendisleri, ürün veya hizmet üreten tüm kamu ve özel sektördeki şirketlerde çalışma imkânına sahiptirler. Günümüzde üretim sektöründeki rekabet şartlarının ağır olması nedeniyle alanında kendini iyi yetiştirmiş üretim mühendislerine ihtiyaç vardır. Üretim mühendisler ayrıca kendi iş yerlerini de açabilme imkânına sahiptirler.

ÜRETİM MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Kamu sektöründe çalışan üretim mühendisi, teknik hizmetler sınıfının 8/1 derece ve kademesine göre maaş alır. Bu tutarda yaklaşık olarak günümüz asgari ücretin 3 katı civarındadır.

ÜRETİM MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı olan “Üretim Mühendisliği” bölümü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Makine Mühendisi

MAKİNE MÜHENDİSİ Her türlü mekanik sistemlerin, makinelerin, makine elemanlarının tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, sistemler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger