Uluslararası Ticaret Yönetimi

uluslararasi-ticaretULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ

Uluslararası ticaret gerçekleştiren şirketlerde finans, ekonomi, pazarlama gibi çeşitli birimlerde çalışan kişidir.

ULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ GÖREVİ

  • Çalışmakta olduğu kamu veya özel sektördeki kurumların/ kuruluşların uluslararası ticaretteki mevcut yapısını ve potansiyelini belirler.
  • Uluslararası ticaret uygulamalarını yakından takip eder ve işlerinde kullanır.
  • Para piyasalarını, kanun ve yönetmelikleri takip ederek bilgilerinin güncelliğini korur.
  • Çalıştığı kurum veya kuruluşlarda yurtdışı ithalat ve ihracat işlemlerini gerçekleştirir.

ULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanları genellikle büro ortamında çalışırlar. İşlerin durumuna göre zaman zaman seyahat edebilirler. Meslek elemanları yöneticiler ve diğer birimlerde çalışanlar ile iletişim halindedirler.

ULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanları, uluslararası ticaret ile ilgili tüm birimlerde uzman ve yönetici olarak çalışabilme imkânına sahiptirler. Bankaların kambiyo birimleri, serbest bölgeler, ihracatçı birlikler ve üye kuruluşları, gümrük ve uluslararası ticaret ve nakliyat firmaları gibi kurum ve kuruluşlar gibi oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptirler. Alanında kendini iyi yetiştirmiş meslek elemanları rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

ULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ NE KADAR KAZANIR

Özel şirketlerde çalışan meslek elemanlarının aldığı ücret kişinin yeteneği ve işletmenin yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle asgari ücretin 3-5 katı arasında ücret alırlar.

ULUSLARARASI TİCARET YÖNETİMİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Uluslararası Ticaret ve Lojistik” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ Ticaret yapan gemilerin verimli bir şekilde işletilmesi için limanların yönetimi alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger