Av Ve Yaban Hayatı Teknikeri

av-ve-yaban-hayati-teknikeriAV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ

Yaban hayatı içerisindeki doğal hayatın korunmasını, yaban hayvanlarının üretimi ve avlanma yöntemleri alanlarında çalışan ara insan gücüdür.

AV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ GÖREVİ

Teknikerler orman mühendislerinin gözetiminde;

  • Görevli olduğu bölgedeki yaban hayvanlarını inceler, sayı ve cinslerini gösteren çizelgeler hazırlar.
  • Hayvanların doğal hayat içerisinde sağlıklı bir yaşam sürmeleri için veriler toplar.
  • Doğal ortamdaki hayvanların sayısal yoğunluğunun ve dağılımının düzenliliği için, canlıların yaşam ortamlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunur.
  • Yaban hayvanlarının üretimini gerçekleştirir.
  • İl ve ilçe av komisyonlarında görev alırlar.

AV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Av ve yaban hayatı teknikerlerinin çalışma ortamı daha çok açık alanlardır. Teknikerler günün her saatinde çalışabilmekle birlikte genellikle gece çalışırlar. Çalışmaları sırasında hayvanlardan insanlara bulaşabilen kuduz ve şarbon gibi birçok hastalığın bulaşma riski vardır.

AV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ülkemizde bu alanda yetişmiş teknikerler ihtiyaç çok fazladır. Kamu ve özel sektörde bu konuda yetişmiş ara eleman bulmakta güçlük çekilmektedir. Teknikerler; Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı milli parklar, ulusal parklar, tabiat parkları, şehir parkları ve hayvanat bahçesi gibi kamu alanlarında çalışabilirler.

Özel sektörde; avlaklarda, av turizmi ile ilgili faaliyetleri bulunan şirketlerde, av hayvanı üretme çiftliklerinde, safari parkları ve avcılık kulüplerinde çalışabilirler.

AV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Kamu sektöründe çalışan teknikerler Devlet Memurları Yasasında belirlenen oranlarda maaş alırlar. Özel sektörde çalışanlar ise asgari ücretin 1,5 katından az olmamak kaydıyla ücret kazanırlar.

AV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Avcılık ve Yaban Hayatı” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI At yetiştirme çiftliklerinin, aşım istasyonlarının, haraların, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger