Zoolog

zoologZOOLOG

Hayvanların beden yapısını ve fizyolojisini inceleyen, özelliklerine göre sınıflandıran ve çeşitli etmenlerin hayvanlar üzerindeki etkilerini araştıran kişidir.

ZOOLOG GÖREVİ

  • Hayvanların yaşayışlarını ve doğal ortamdaki davranışlarını gözlem yoluyla inceler.
  • Hayvanların anatomik ve fizyolojik özelliklerini laboratuvar ortamında inceleyerek sınıflandırır.
  • Fosilleri inceleyerek hayvanların evrimini araştırır.
  • Tarım alanında böcekler ve diğer zararlı hayvanlara karşı mücadele yöntemleri geliştirir.
  • Milli park veya ormanlardaki hayvanlar için doğal yaşam ortamının oluşturulması için çalışır.
  • Gümrük kapılarında yurt dışına çıkarılmaya veya yurt dışından getirilmeye çalışan hayvan türleri hakkında görüşlerini bildirir.
  • Hastane veya araştırma merkezlerinde doku ve hücre incelemeleri yapar.

ZOOLOG ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Zoologlar laboratuvar veya açık havada çalışmalarını sürdürürler. Laboratuvar ortamında çalışma ortamı sıcaktır ve aşırı kimyasal madde kokuları vardır. Açık havada çalışma alanı ise arazi şartları ve o anın iklimine göre değişiklik gösterir. Zoologlar çalışma esnasında biyologlar, veteriner hekimler, ziraat mühendisleri ve kimyagerler ile iletişim halinde bulunurlar.

ZOOLOG ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ülkemizde zoolog unvanı ile çalışanlar üniversitede araştırmalar yapan öğretim elemanlarıdır. Onun dışında zoologlar özel çiftliklerde çalışabilirler.

ZOOLOG NE KADAR KAZANIR

Üniversitelerde görev yapan öğretim elemanları 2547 sayılı YÖK kanununa tabi olarak belirtilen unvan ve dereceler göre maaş alırlar. Özel çiftliklerde çalışan zoologlar ise çalıştıkları yerin belirlediği ücret doğrultusunda maaş alırlar.

ZOOLOG NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerine bağlı olan “Biyoloji” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Burada eğitimini tamamlayanlar zooloji anabilim dalında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladıktan sonra “zoolog” unvanını alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

At Antrenörü

AT ANTRENÖRÜ Atın beslenmesi, idmanı, bakımı, hijyeni ve resmi kayıtlarından sorumlu olan, ata yarış eğitimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger