Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı

ahsap-yat-ve-tekne-yapimcisiAHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI

Yat ve tekne gibi deniz araçlarında bulunan hareketli ve sabit mobilyaları aldığı siparişe göre tasarlayan, kullanılacak malzemeleri seçen, projeye doğrultusunda imal, tamir eden ve bakımını yapan kişidir.

AHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI GÖREVİ

  • Müşterinin istekleri doğrultusunda tekne ve yat tasarımını gerçekleştirir.
  • Yapacağı işin maliyetini hesaplayarak müşteriye bildirir.
  • Proje doğrultusunda uygun omurgayı ve iskeleti hazırlar.
  • Hazırlamış olduğu omurga ve iskeletin montaj işlemini gerçekleştirir.
  • Kaplamanın yalıtımını yapar.
  • Ürettiği ürünün kalite ve kontrolünü gerçekleştirir.
  • Oluşabilecek problemleri önlemek adına periyodik bakım uygular.
  • Yat ve tekne gibi deniz taşıtlarının ve parçalarının satışını yapar.

AHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları genellikle atölyelerde çalışırlar. İş gereği güç pozisyonlarda ve ayakta görevlerini yerine getirirler. Üretim esnasında ağaçların taşınması, kaldırılması gibi faaliyetlerde bulunurlar. Bu yüzden bel rahatsızlığı olanlar veya uzuvlarında herhangi bir problem olanlar bu meslekte çalışamazlar. Çalışma ortamları kokulu, gürültülü ve tozlu olabilmektedir.

AHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ahşap yat ve tekne yapımcıları fabrika, atölye ve tersanelerde çalışabilirler. Gerekli sermayeye sahip meslek elemanları kendi iş yerlerini de açabilirler. Ülkemizin dört bir yanının denizlerle çevrili olduğunu ve balıkçılık alanında faaliyetlerin yürütüldüğünü göz önüne aldığımızda, donanımlı meslek elemanları rahatlıkla iş bulabilirler.

AHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI NE KADAR KAZANIR

Özel iş yerinde çalışan meslek elemanlarının kazandığı ücret tecrübe, başarıları ve iş yerinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kendini geliştirmiş meslek elemanları asgari ücretin 3 katı civarında ücret kazanabilmektedirler.

AHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI NASIL OLUNUR

Meslek eğitimini almak için, mesleki eğitim kurumlarının “ahşap teknolojisi” bölümüne başvurmak yeterlidir. Lise ve üstü mezunlar için eğitim süresi 1,5 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ Ticaret yapan gemilerin verimli bir şekilde işletilmesi için limanların yönetimi alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger